Najczęściej zadawane pytania - Implanty

Czym jest implant stomatologiczny?

Niezastąpiony w eliminowaniu braków w uzębieniu implant stomatologiczny jest niewielką śrubką (długość od 8 do 16 milimetrów, grubość od 1,5 do 6 milimetrów) i składa się z dwóch części: śruby, która umieszczana jest w kości oraz filaru, na którym odtwarzana będzie w przyszłości korona zęba. Każdy wykonany jest z tytanu, bowiem jest to materiał obojętny dla organizmu, który nie wywołuje reakcji alergicznych i w żadnym stopniu nie wpływa negatywnie na ludzkie zdrowie. Poza tym jest bardzo odporny i stanowi podstawę dla sztucznego zęba najczęściej do końca życia.

Z jakich etapów składa się wszczepienie implantu?

Prawidłowo przeprowadzany proces leczenia implantologicznego powinien składać z dwóch podstawowych etapów: wprowadzenia implantu w szczękę lub żuchwę, składającego się z wielu elementów (między innymi odsłonięcia zębodołowego wraz z zaznaczeniem na nim, frezowania płaskiego i poszerzającego, nawiercania głębokości, wprowadzenia i wkręcenia śruby oraz zamknięcia rany). Po tym działaniu następuje czas osteointegracji, a więc gojenia oraz zespalania, dzięki któremu wszczep staje się częścią kości, uzupełnienia implantu o jego górną część, na której znajdzie się nowy ząb. Oczywiście etap ten następuje po całkowitym zagojeniu się rany oraz zespoleniu.


Przed podjęciem decyzji o leczeniu implantologicznym, powinno się wykonać kilka czynności, które w ogóle pozwolą na wprowadzenie wszczepu do jamy ustnej. W naszym bydgoskim gabinecie stomatologicznym robimy za pomocą nowoczesnych urządzeń zdjęcie panoramiczne i przeprowadzamy tomografię komputerową, aby należycie zdiagnozować problem wraz ze sprawdzeniem stanu uzębienia. W następnej kolejności opracowujemy dokładny proces leczenia, który dostosowany jest indywidualnie do każdego Pacjenta.

Czy można wszczepić implant od razu po ekstrakcji?

Każdy przypadek w naszym gabinecie stomatologicznym w Bydgoszczy jest rozpatrywany indywidualnie i podobnie jest w przypadku możliwości wszczepienia implantu od razu po ekstrakcji. Istnieje taka możliwość, ale jedynie w przypadku odpowiednich warunków anatomicznych oraz zdrowej tkanki. Najczęściej jednak radzimy Pacjentom, aby odczekali co najmniej 6 tygodni, aby dziąsło było optymalnie zagojone, a tkanka kostna odbudowana. Tylko wtedy implant odpowiednio zaadaptuje się w dziąśle i zostanie w nim zamknięty.

Czy taki zabieg jest bolesny?

Mimo wysokiego stopnia skomplikowania tego rodzaju zabiegu, Pacjent nie musi obawiać się bólu, a jedynie niewielkiego dyskomfortu związanego np. z wibracjami, które mają miejsce podczas zabiegu. Nasi dentyści stosują nowoczesne urządzenia do znieczulania i w związku z tym bez żadnych obaw możecie Państwo zgłosić się do naszego bydgoskiego gabinetu.

Jak długo trwa leczenie implantologiczne?

U zdecydowanej większości osób leczenie implantologiczne wraz z odpowiednio dobranymi działaniami protetycznymi to konieczność oczekiwania od 3 do 6 miesięcy – przede wszystkim na zagojenie się rany po wszczepieniu. Dopiero, gdy warunki do przeprowadzenia etapu protetycznego są odpowiednie, dokonuje się odbudowy zęba na implancie. Czas leczenia może ulec wydłużenia w przypadku, gdy konieczne są dodatkowe prace chirurgiczne związane z odbudową utraconej kości – wtedy konieczne jest zastosowanie biomateriałów albo przeszczepów kostnych.


Są jednak wyjątki, kiedy to zarówno warunki anatomiczne, jak również ilość i jakość kości są odpowiednie – wtedy możliwe jest skorzystanie z uzupełnień prowizorycznych, które zastępuje się ostatecznymi po całkowitym zagojeniu się dziąsła.

Kto nie może wszczepić implantów?

Istnieją przypadki, w których nie ma możliwości wszczepienia implantów. Część z przeciwwskazań można zlikwidować, jednak istnieją takie, które całkowicie wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu implantologicznego. Niemożliwe jest przeprowadzenie zabiegu w przypadku:

  • ciężkich chorób psychicznych lub układowych,
  • problemów z niewyrównaną cukrzycą,
  • zaburzeń hermatologicznych,
  • nieumiejętności zachowania higieny, która jest bardzo ważna w kwestii dbałości o wszczep,
  • atrofilii albo zaniku tkanki kostnej.


Warunki, które pozwalają na leczenie po wcześniejszej interwencji naszych stomatologów lub odwleczeniu ich w czasie:

  • wiek do 16 lat, który uniemożliwia zastosowanie wszczepów ze względu na zbyt słabo rozwinięty kościec,
  • zła higiena jamy ustnej, której poprawą zajmą się nasi stomatolodzy,
  • problemy z przyzębiem,
  • problemy ze zgryzem, które należy wyleczyć dzięki leczeniu ortodontycznemu,
  • niedobór tkanki kostnej, którą należy poddać odbudowie.


Bardzo dużym przeciwwskazaniem jest również palenie papierosów, które ma bardzo zły wpływ na tkanki okołowszczepowe, błonę śluzową oraz kości. Pogarsza ponadto zdolność regeneracji tkanki i skraca czas utrzymania wszczepu. Niekiedy nawet zdarza się, że leczenie kończy się całkowitym niepowodzeniem ze względu na nałóg nikotynowy.

Jakie są korzyści ze stosowania implantów?

Największą korzyścią związaną z leczeniem implantologicznym jest dla Pacjenta komfort, który uzyskuje. Wszczepy są stabilne, przywracają naturalność uzębienia i wpływają pozytywnie na jakość życia. Dzięki nim można bez skrępowania ponownie szeroko się uśmiechać i przeżuwać pożywienie bez poczucia dyskomfortu czy bólu. Implanty są długowieczne i stanowią doskonałą alternatywę dla ruchomych protez oraz mostków, bowiem nie wymagają szlifowania pozostałych zębów. Dodatkowym plusem jest ich długowieczność.

Czy wszczepianie implantów jest bezpieczne?

W dobie rozwoju dziedziny implantologii wszelkie wykonywane przez nas zabiegi są w pełni bezpieczne dla zdrowia, a ilość powikłań jakie występują szacuje się na 0,5 procenta. Podobnie jest w przypadku ryzyka związanego z nieprzyjęciem się wszczepu – tutaj procent wzrasta do 4 i najczęstszymi powodami są infekcja oraz zły stan kości. Nasi bydgoscy dentyści korzystając z najdoskonalszych rozwiązań i metod, ograniczają wszelkie problemy do minimum, w związku z czym Pacjent może czuć się bezpiecznie i z nadzieją patrzeć w przyszłość. W przypadku, gdybyście znaleźli się Państwo w tym odsetku osób, zabieg zostanie po jakimś czasie wykonany ponownie już z nowym implantem.

 

Kontakt

Gabinet Stomatologiczny MałeccyDent
ul. Szubińska 57 86-005 Białe Błota/Bydgoszcz woj. kujawsko-pomorskie
Tel.: 662-11-80-80 | E-mail: jmalecka@op.pl | zmalecki@op.pl | http://www.maleccydent.pl