Jesteś tu: Strona główna >> Oferta >> Korony pełnoceramiczne

Korony pełnoceramiczne

Opieka, którą zapewnia nasz bydgoski gabinet, pozwala Pacjentom skorzystać nie tylko z pomocy doraźnej, ale przede wszystkim stałej – takiej, dzięki której dentysta będzie w stanie wspomóc Państwa w odzyskaniu pięknego, atrakcyjnego i przywracającego pewność siebie uśmiechu. Dlatego też w naszym gabinecie znalazły się najnowocześniejsze sprzęty, które pomagają dentystom w realizowaniu usług z zakresu protetyki stomatologicznej zgodnie z obowiązującymi standardami. W ten sposób mamy też pewność, że Pacjenci wychodzą z gabinetu z poczuciem pełnej satysfakcji oraz pięknym uśmiechem na twarzy. Jedną z metod pozwalających stomatologom osiągnąć taki cel, którą wykorzystują oni w przypadkach znacznego uszkodzenia zęba (gdy mamy do czynienia z jego znacznym ubytkiem), jest zastosowanie koron pełnoceramicznych.

Kiedy?

Najważniejsze pytanie, które jednocześnie najczęściej zadają dentystom Pacjenci dotyczy tego, kiedy należy zdecydować się na korony pełnoceramiczne? Jako stomatolodzy ich wykorzystanie wówczas, gdy ubytek danego zęba przekracza 30%. Wówczas jego struktura ulega znacznemu osłabieniu, a tradycyjny materiał kompozytowy, który nakładany jest warstwowo, mógłby ulec uszkodzeniu wskutek nierównomiernego rozkładu sił w trakcie żucia. W przypadku tak dużych ubytków warto także zadbać o rozwiązanie, które pozwoli nam przywrócić naturalny wygląd zęba.


Odpowiedź na wyżej postawione pytanie jest więc prosta: na korony pełnoceramiczne powinni zdecydować się Pacjenci, którzy zgłaszają się do naszego gabinetu z ubytkiem zęba przekraczającym 30% oraz pragną zadbać o to, aby jego nowe wypełnienie pozostawało trwałe i estetyczne przez lata.


Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości – bez wątpienia stomatolog je rozwieje. Dokonując badania kontrolnego jest w stanie wskazać najkorzystniejsze dla Państwa rozwiązania.


Niezależnie od tego, czy ząb został złamany lub ukruszony wskutek urazu mechanicznego czy też zniszczyła go zaawansowana próchnica, za pomocą korony pełnoceramicznej można w pełni przywrócić jego funkcje. Jest to rozwiązanie niezwykle estetyczne (idealnie dopasowane do naturalnego koloru szkliwa, nie do odróżnienia od pozostałych zębów), a także wyjątkowo trwałe.

Jak wygląda odbudowa zęba z zastosowaniem korony pełnoceramicznej?
Etapy leczenia

Wykonanie tego rodzaju odbudowy zajmuje na ogół dwie wizyty, choć proces ten może wydłużyć się w zależności od stanu zdrowia zęba.
Na pierwszej wizycie stomatolog bada ząb i wykonuje prześwietlenie. Jeżeli stwierdzi zaawansowaną próchnicę i uszkodzenie miazgi, konieczne będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego.


Gdy ząb jest gotowy do wykonania odbudowy, zostaje oszlifowany, w celu przygotowania miejsca na odbudowę. Szlifowanie odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku rozległego uszkodzenia korony konieczne będzie wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego.


Po oszlifowaniu stomatolog pobiera wycisk w celu idealnego dopasowania nowej korony do warunków zgryzowych pacjenta. Wycisk trafia do laboratorium protetycznego. W oczekiwaniu na właściwe uzupełnienie, pacjent korzysta z tymczasowej korony akrylowej, która zabezpiecza oszlifowany ząb i nadaje odpowiedni efekt estetyczny.


Na drugiej (lub kolejnej w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta i stanu zdrowia zęba) wizycie lekarz stomatolog zdejmuje koronę tymczasową i mocuje na stałe nową koronę pełnoceramiczną.

Przeciwwskazania:

Podstawą dla możliwości zastosowania uzupełnienia w postaci korony jest stan zęba naturalnego, na którym ma ona zostać wykonana.
Przeciwwskazania stanowią:


  • znaczne zniszczenie korony, gdy część znajdująca się ponad linią dziąsła nie wynosi więcej niż 2-3 mm,
  • zaawansowana i rozległa próchnica sięgająca poziomu dziąsła lub głębiej.

Po zabiegu

Korony pełnoceramiczne są niezwykle trwałe i wytrzymałe. Jednak aby służyły jak najdłużej, pacjent powinien dbać o nienaganną higienę jamy ustnej i systematycznie odwiedzać stomatologa na wizytach kontrolnych.

Atutem zastosowania nowoczesnych tworzyw ceramicznych w protetyce jest fakt, że na porcelanie wolniej namnażają się bakterie i rozwija płytka nazębna. Tego rodzaju uzupełnienia są wiec odporne na rozwój próchnicy, przez co też stanowią dobre zabezpieczenie dla osłanianej części zęba naturalnego.


W protetyce stosuje się różnorodne rodzaje koron. Te wykonane z materiału pełnoceramicznego na podbudowie cyrkonowej są najdroższe, ale też dają najlepszy efekt estetyczny. Najlepiej odwzorowują barwę i przezierność naturalnego szkliwa. Dlatego też właśnie ten rodzaj koron wykorzystywany jest również w leczeniu implantologicznym. W przypadku koron pełnoceramicznych na podbudowie z cyrkonu nie zachodzi ryzyko wystąpienia podrażnień bądź reakcji alergicznych. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe w użytkowaniu.

Dlaczego jest to takie ważne?

Korony pełnoceramiczne, które są rozwiązaniem chwalonym zarówno przez stomatologów, jak i Pacjentów, to przede wszystkim skuteczne i trwałe antidotum na poważne ubytki. Dochodzi do nich z różnych przyczyn. Niekiedy może być to uraz mechaniczny i kruszenie zęba, innym razem – próchnica. W każdym z tych przypadków Pacjent powinien być świadomy zagrożenia i jak najszybciej podjąć kroki pozwalające mu odzyskać pełną sprawność uzębienia.


Uszkodzony ząb nie jest w stanie przyjąć pełnego nacisku w trakcie żucia pokarmu. Skutkiem tego może być jego dalsze kruszenie (aż do momentu, kiedy odbudowa po prostu będzie niemożliwa), bądź też niedokładne przeżuwanie pokarmu, które w dłuższej perspektywie może zaowocować poważnymi problemami z układem trawiennym. To tylko jedno z zagrożeń towarzyszących ubytkowi. Drugim, równie poważnym, może być rozprzestrzenianie się próchnicy (jeżeli to ona jest źródłem ubytku). Wówczas może dojść do rozwoju bakterii, które zniszczą nie tylko wypełnienie zęba, ale również jego korzeń. Niezbędne w takich sytuacjach okazuje się leczenie kanałowe, a niekiedy potrzebna jest całkowita ekstrakcja zęba. Im szybciej Pacjent zdecyduje się pojawić na fotelu stomatologicznym, tym proces jego leczenia z pewnością będzie krótszy i mniej kosztowny. Warto więc już w momencie dostrzeżenia ubytków skonsultować się z dentystą, który z pewnością doradzi i wskaże najlepsze rozwiązania, wśród których mogą się znaleźć korony pełnoceramiczne. Stomatolog może je zalecić, jeżeli ubytek będzie na tyle znaczący, że istnieje ryzyko, iż zwykłe wypełnienie kompozytowe w dłuższej perspektywie mogłoby ulec uszkodzeniu bądź też nie byłoby w stanie oddać zębowi jego naturalnej estetyki. Właśnie w takich sytuacjach sprawdzają korony pełnoceramicznych.


Reasumując – na odbudowę zęba, a tym samym zastosowanie koron pełnoceramicznych, należy zdecydować się zarówno ze względu na konieczność odzyskania pełnej sprawności żucia, jak również dla poprawy własnego samopoczucia. Z pewnością pełen, atrakcyjny i piękny uśmiech dodaje nam pewności siebie – tak w sytuacjach zawodowych i oficjalnych, jak i nieoficjalnych oraz towarzyskich.

Dlaczego akurat korony pełnoceramiczne?

Powodów, które ugruntowują wybór koron pełnoceramicznych jest mnóstwo. Warto jednak podzielić je na dwie grupy i przedstawić te najważniejsze. Pierwszą grupą atutów są walory estetyczne, drugą – trwałość i właściwości wkładów inlay i onlay.

1. Estetyka

Pacjenci zgłaszający się do dentysty z poważnym ubytkiem zęba, zdający sobie sprawę z tego, iż niezbędna będzie jego częściowa odbudowa, obawiają się przede wszystkim widocznych i szpecących zmian. Pragną poddać się takim zabiegom, które pozwolą im odzyskać piękny i - co najważniejsze - naturalny uśmiech.


Niewielu dentystów o tym mówi, ale zęby wyróżniają się transparentnością – dzięki swojej strukturze pozwalają światłu na całkowite przenikanie przez ich strukturę. Z tego też względu bardzo często możemy zaobserwować u siebie całkowicie przezroczyste końcówki zębów – nie są one objawem żadnej choroby czy słabości zęba. Po prostu tak rozmieszczony został jego pigment. W związku z powyższym naturalne zęby w sposób bardzo dla siebie charakterystyczny przyjmują światło – widać to szczególnie wtedy, gdy się uśmiechamy. I w tym miejscu istotna jest kwestia wypełnień – szczególnie tych tradycyjnych, kompozytowych, które nie przepuszczają światła. W związku z tym ich obecność jest widoczna – nawet jeżeli ich kolor odpowiada tonacji zęba. Pacjenci pragnący uniknąć takiego efektu powinni więc zdecydować się na korony pełnoceramiczne. Są one rozwiązaniem, które całkowicie zmieniło dotychczasowe metody uzupełniania poważnych, przekraczających 30%, ubytków stomatologicznych. Jedną z najważniejszych zalet estetycznych jest fakt, iż dzięki swojej strukturze korony pełnoceramiczne pozwalają osiągnąć podobny efekt przenikania światła, jaki ma miejsce w przypadku zębów naturalnych i zdrowych. Zostają więc wykonane w taki sposób, aby pozostawały niewidoczne i doskonale harmonizowały swoją estetyką z sąsiadującymi zębami.


Alternatywą, z którą bardzo często mogą spotkać się Pacjenci, są proponowane przez gabinety stomatologiczne korony porcelanowe. Pomimo wielu zalet tego rozwiązania, jako dentyści pragniemy podkreślić, że mogą one stać się źródłem efektu tzw. sinego dziąsła. W okolicach szyjki zęba widoczna jest obecność elementów metalowych (np. podbudowy). W przypadku koron pełnoceramicznych ryzyko wystąpienia takiego efektu praktycznie nie istnieje.

2. Bezpieczna rekonstrukcja na stałe

Pomimo tego, iż korony pełnoceramiczne są rozwiązaniem droższym od tradycyjnych metod odbudowy zęba (i to chyba ich jedyna wada), to coraz więcej Pacjentów się na nie decyduje. Powód jest prosty – są one wyjątkowo trwałe. Jednak stomatolodzy podkreślają także szereg innych zalet, dzięki którym Pacjenci, z pełnym spokojem o efekt końcowy, mogą decydować się właśnie na to rozwiązanie.


Dentyści doceniają korony inlay i onlay m.in. za ich antyalergiczność. W przypadku tradycyjnych wkładów, wspartych metalowymi podbudówkami, u Pacjentów mogą wystąpić reakcje alergiczne. Bardzo często skutkuje to zaczerwienieniem dziąseł, uczuciem ich nadwrażliwości a nawet bólu. Jest to rezultat przenikania do tkanek miękkich jonów metali nieszlachetnych. Stomatolodzy, którzy wykorzystują rozwiązania inlay oraz onlay nie muszą się obawiać o wystąpienie takich reakcji u swoich Pacjentów. Powód jest prosty – korony pełnoceramiczne są wykonywane z materiałów niereakcyjnych, czyli takich, które pozostają obojętne dla organizmu.


Istnieje jeszcze jedna, niezwykle ważna zaleta, doceniana w równym stopniu przez Pacjentów, jak i dentystów. Jest to fakt, iż na powierzchni koron pełnoceramicznych bakterie osadzają się w znacznie mniejszym stopniu niż ma to miejsce na powierzchni zęba naturalnego. Jest to efekt dwóch zalet strukturalnych tego rozwiązania. Po pierwsze – dzięki niemu uzyskujemy doskonałe dopasowanie korony, która jest wyjątkowo gładka (to szczególnie ważne, jeżeli ma ona stanowić np. uzupełnienie przedniej części siekaczy). Bakterie nie mają więc możliwości wniknąć w mikroubytki czy też bruzdy (niewidoczne dla oka) znajdujące się na powierzchni zęba. Po drugie – rozwiązanie o którym tu mowa powstaje dzięki wykorzystaniu szkła ceramicznego charakteryzującego się doskonałym oddziaływaniem elektrostatycznym, stanowiącym swoistą powłokę ochronną dla zęba.


Gabinet Stomatologiczny MałeccyDent to miejsce, w którym możecie Państwo skorzystać z pomocy dentysty. Doradzi on przy wyborze odpowiedniego rozwiązania, wskaże najkorzystniejszą dla Państwa drogę leczenia, biorąc pod uwagę zarówno stopień uszkodzenia zęba, indywidualne oczekiwania Pacjenta co do efektu końcowego, jak również wszelkie dodatkowe aspekty. Dentysta udzieli również wyczerpujących wyjaśnień wskazując na zalety proponowanych rozwiązań, rozwieje wszelkie wątpliwości co do ich możliwych wad oraz pomoże Państwu odzyskać piękny i zdrowy uśmiech.


Zapraszamy na konsultacje i leczenie z wykorzystaniem koron pełnoceramicznych w gabinecie Małeccy Dent w Białych Błotach k. Bydgoszczy. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 662 11 80 80.

 

Kontakt

Gabinet Stomatologiczny MałeccyDent
ul. Szubińska 57 86-005 Białe Błota/Bydgoszcz woj. kujawsko-pomorskie
Tel.: 662-11-80-80 | E-mail: jmalecka@op.pl | zmalecki@op.pl | http://www.maleccydent.pl