Jesteś tu: Strona główna >> Oferta >> Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe

Postępująca próchnica może bardzo uszkodzić ząb, którego czasami nie da się uratować i w takim wypadku konieczny jest zabieg ekstrakcji. W naszym bydgoskim gabinecie stomatologicznym stosujemy jednak nowoczesne rozwiązania i specjalizujemy się w endodoncji, powszechnie znanej jako leczenie kanałowe. Przeprowadzone w odpowiedni sposób daje możliwość zachowania zęba w jamie ustnej przez długie lata.

Czym jest leczenie kanałowe?

Celem endodoncji jest całkowite usunięcie z komory i systemu kanałowego zęba martwej lub zainfekowanej miazgi, dzięki czemu można wyleczyć niemożliwe do leczenia zapalenie. Po usunięciu konieczne jest zdezynfekowanie kanałów i wypełnienie ich specjalistycznym materiałem – tzw. gutaperką.


Dzięki posiadaniu profesjonalnych i udoskonalonych narzędzi, jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie oczyścić i poszerzyć kanały korzeniowe, co jest bardzo istotne w osiągnięciu upragnionego efektu, a więc uratowaniu zęba. System musi zostać opracowany na całej długości kanałów, która mierzona jest za pomocą endometru. Ważna jest również kontrola szczelności wypełnienia, odbywająca się za pomocą komputerowego RTG, a więc wizjografii, co jest całkowicie bezpieczne ze względu na minimalną dawką promieniowania.


Najważniejsze informacje dla Pacjentów

Wykonywanie leczenia kanałowego odbywa się przy użyciu nowoczesnego znieczulenia komputerowego, dzięki któremu Pacjent nie odczuwa bólu nawet przy największym skomplikowaniu prac.


Wątpliwości w przypadku tego rodzaju zabiegów budzą koszty i czas leczenia. Kwota, jaką należy zapłacić za wyleczenie zęba, uzależniona jest od wielu czynników, a przede wszystkim stosowanych sprzętów i specjalistycznych narzędzi, które niekiedy ulegają uszkodzeniu już podczas pierwszego zabiegu i w związku z tym należy wymieniać je na nowe. Ich wysokie ceny są adekwatne do kosztów, jakie musi ponieść Pacjent w przypadku zdecydowania się na zabiegi. Na cenę wpływ mają także zdjęcia RTG, które należy wykonać przed zabiegiem, preparaty chemiczne niezbędne do uzyskania należytego efektu, a także mikroskop, który niekiedy jest niezbędny podczas prac stomatologów.


Jeżeli chodzi o czas, jest on uzależniony od rodzaju zęba, budowy korzeni czy też warunków, jakie panują w jamie ustnej. Najczęściej trwa od jednej do trzech godzin, jednak zdarza się, że cały proces należy rozłożyć na kilka wizyt, co jest uzależnione od indywidualnego przypadku.

Usuwać czy ratować?

Wielu z nas bardzo często staje przed koniecznością podjęcia trudnej decyzji – usunąć chory ząb czy jednak podjąć się próby jego uratowania? Bardzo często dużą role odgrywają koszty – ekstrakcja jest zazwyczaj tańsza od leczenia kanałowego, jednak warto wziąć pod uwagę późniejszą konieczność wprowadzenia implantu i odtworzenia na nim korony zęba, co jest już dużo większą inwestycją. Nie warto obawiać się również skuteczności leczenia – chociaż nie jesteśmy w stanie dać na nią 100-procentowej gwarancji, zdecydowana większość zabiegów kończy się pełnym sukcesem (szacuje się, że jest to 96 procent z wszystkich przypadków). A udany zabieg pozwoli każdemu Pacjentowi na wieloletni spokój związany z zębem.


Warto pamiętać o tym, aby nie zwlekać z podjęciem decyzji, ponieważ bakterie próchnicy, które przedostały się do miazgi zęba połączonej z krwiobiegiem organizmu, mogą wywołać duże szkody w ciele. Wpływają negatywnie na kości, serce, nerki i są w stanie wywołać wiele rozmaitych chorób, których leczenie może okazać się nie tylko kosztowne, ale które mogą przede wszystkim zagrozić zdrowiu lub życiu.

 

Kontakt

Gabinet Stomatologiczny MałeccyDent
ul. Szubińska 57 86-005 Białe Błota/Bydgoszcz woj. kujawsko-pomorskie
Tel.: 662-11-80-80 | E-mail: jmalecka@op.pl | zmalecki@op.pl | http://www.maleccydent.pl