Jesteś tu: Strona główna >> FAQ >> Protetyka

Najczęściej zadawane pytania - Protetyka

Dlaczego trzeba uzupełniać braki zębowe?

Jeżeli chcecie Państwo uniknąć problemów związanych z pogarszaniem się stanu swojego uzębienia, warto jest jak najszybciej wypełniać braki zębowe, nawet te pojedyncze. Chociaż często nie przeszkadzają nam one w codziennym życiu, mogą doprowadzić do szkodliwych następstw w całym układzie żucia. Bardzo niebezpieczne są między innymi wędrówki zębów sąsiednich czy wydłużanie się ich, co jest spowodowane dążeniem do kontaktu zębów przeciwstawnych. A to już tylko krok od problemów z kolejnymi zębami oraz w konsekwencji ich utraty. Do innych powikłań braku uzębienia należą między innymi:

  • zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych,
  • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.


Wszystko to związane jest z występującymi bólami, które mogą utrzymywać się przez długi czas. Sporym problemem dla posiadaczy luk w jamie ustnej jest również estetyka – niepełny uśmiech zazwyczaj nie wywołuje pozytywnego odbioru, a do tego dochodzić może do innych kłopotów, takich jak skrócenie dolnego odcinka twarzy, zapadnięcie się warg czy pojawiające się w okolicach ust zmarszczki.

Na co zwracać uwagę przy wyborze uzupełnienia protetycznego?

Za wybór odpowiedniego uzupełnienia protetycznego odpowiedzialny jest bydgoski stomatolog, który musi zwrócić uwagę na wiele szczegółów, wśród których najbardziej istotnymi są:

  • ilość brakujących zębów,
  • jakość pozostałych w jamie ustnej zębów,
  • miejsce występowania braków,
  • stan dziąseł, podłoża kostnego i błony śluzowej,
  • postać zgryzu,
  • możliwości finansowe, potrzeby i wymagania Pacjenta oraz jego wiek.

Z jakich sposobów wypełniania braków korzystamy w gabinecie?

Protetyka jest jedną ze specjalności naszego bydgoskiego gabinetu stomatologicznego i jesteśmy w stanie zaproponować Państwu kilka sposobów na odbudowę zębów oraz wypełnienie braków – nie tylko pojedynczych, bowiem pomagamy też w przypadku całkowitego bezzębia.


Polecamy korony pełnoceramiczne w przypadku konieczności całkowitej odbudowy zęba. Tworzona jest z wysokiej klasy materiałów, dzięki czemu odznacza się największą trwałością, a także we właściwy sposób imituje szkliwo – poprzez właściwy kolor, kształt oraz właściwości mechaniczne. Stosujemy również korony na implantach, które dzięki budowie z tytanu oraz nienaruszaniu sąsiednich zębów stanowią doskonałe uzupełnienie braków. W sytuacji, gdy ząb jest zniszczony w maksymalnie 50 procentach stosuje się wkłady koronowe wykonywane z ceramiki, a poprawianie koloru czy kształtu zęba uszkodzonego (albo martwego) odbywa się przy wykorzystaniu pełnoceramicznych licówek.


Utracone zęby zastępujemy protezami na teleskopach lub zatrzaskach, które są całkowicie ruchome i umożliwiają odczuwanie pełnego smaku, a także odzyskanie piękna uśmiechu. Możecie Państwo skorzystać z nich bez względu na stan uzębienia, a nasi stomatolodzy dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości materiałów oraz narzędzi spełnią oczekiwania osób o największych problemach z uzębieniem. W przypadku całkowitej utraty zębów, stosujemy tzw. belkę Doldera, która jest niezbędnym elementem protetycznym do zaszczepienia całej protezy. Specjalne zatrzaski oraz możliwość łatwego zdejmowania gwarantują komfort, polecany zarówno osobom w podeszłym wieku, jak i młodszym.

Jak wydłużyć żywotność protez stałych i ruchomych?

W przypadku korzystania z protez stałych i ruchomych zmieniają się nieco zasady higieny, które pozwalają na utrzymanie ich wysokiej jakości oraz uniknięcie problemów w przyszłości. W przypadku tych stałych polecamy Państwu sztywne nici dentystyczne super-floss, które skutecznie czyszczą poszczególne elementy, a także specjalne urządzenia działające na zasadzie biczów wodnych – irygatory masują dziąsła, docierając nawet do trudno dostępnych miejsc. Jeżeli z kolei stosujecie Państwo lub będziecie stosować protezy ruchome, zwróćcie uwagę na konieczność ich czyszczenia po każdym posiłku, a na pewno minimum dwa razy dziennie. Warto stosować do tego celu specjalistyczne szczoteczki do protez, które wyczyszczą wszelkie zakamarki oraz środków czyszczących pod postacią proszków i pastylek. Nie należy zapominać oczywiście o pielęgnacji pozostałych zębów.


Dieta z kolei nie zmienia się, jedynie po zabiegu konieczne jest spożywanie pokarmów płynnych i półpłynnych, a po jakimś czasie stopniowe przyzwyczajanie się do normalnych dań.


Czy zabiegi z zakresu protetyki są bolesne?

Dzięki stosowaniu w naszym gabinecie stomatologicznym w Bydgoszczy nowoczesnego znieczulania miejscowego, zabiegi protetyczne są bezbolesne i nie wywołują jakiegokolwiek dyskomfortu u Pacjentów w trakcie zabiegu.

 

Kontakt

Gabinet Stomatologiczny MałeccyDent
ul. Szubińska 57 86-005 Białe Błota/Bydgoszcz woj. kujawsko-pomorskie
Tel.: 662-11-80-80 | E-mail: jmalecka@op.pl | zmalecki@op.pl | http://www.maleccydent.pl