Jesteś tu: Strona główna >> FAQ >> Protetyka na implantach
Wiele razy spotkaliśmy się z powszechnym rozumieniem implantów zębowych jako całkowitej rekonstrukcji ubytku. Należy mieć jednak świadomość, że implanty zębowe zastępują jedynie korzeń – są tytanowym wszczepem, który pozwala na podjęcie dalszych działań rekonstrukcyjnych. Ich właściwe umiejscowienie w kości szczęki nie kończy więc całkowitej odbudowy, chociaż niewątpliwie stanowi jeden z jej najważniejszych etapów. Stomatolog powinien Państwa zapoznać z przebiegiem oraz planowanymi etapami leczenia już w trakcie pierwszej wizyty. Także wtedy powinna zostać podjęta decyzja co do dalszych działań mających na celu ostateczną rekonstrukcję. Dotyczy to zarówno jej metody, jak i rodzaju wykorzystanych materiałów. Dentysta z gabinetu MałeccyDent z pewnością pomoże Państwu w doborze takiego rozwiązania, które przyniesie oczekiwane rezultaty – tak estetyczne, jak również funkcjonalne. Odbudowa uzębienia służy bowiem nie tylko poprawie wyglądu uzębienia, ale również przywróceniu sprawności funkcji żucia.
Pacjenci, u których został przeprowadzony zabieg umiejscowienia wszczepu, powinni odczekać od 3 do 6 miesięcy. Jest to czas niezbędny na wygojenie się miejsca wszczepu oraz przyjęcie implantu zębowego. Dentysta oczywiście może w tym okresie zaprosić Państwa na wizytę kontrolną i - w zależności od tempa gojenia się rany i przyswajania wszczepu – skrócić lub wydłużyć ten okres. Zawsze jednak mają tu znaczenie czynniki indywidualne i predyspozycje samego Pacjenta, dlatego też nawet orientacyjnie czas ten podaje się w tak szerokiej rozpiętości.
Kiedy jednak stomatolog uzna już, że etap adaptacji implantu zębowego przebiegł pomyślnie, możliwe jest przeprowadzenie kolejnych kroków. W tym przypadku możemy mówić o kilku ścieżkach leczenia. Ich wybór zależy zarówno od stopnia ubytku, z którym Pacjent zgłosił się do dentysty, jak również celu zastosowania samego wszczepu. Bydgoski gabinet MałeccyDent, realizując wszczepienie implantów zębowych, jest w stanie zapewnić Pacjentom:
Należy także pamiętać, że pełna rekonstrukcja może odbyć się dopiero w oparciu o trzy elementy. Pierwszym z nich jest wspomniany już wcześniej wszczep, który zastępuje korzeń. Drugim – korona protetyczna, która nadaje odbudowanemu siekaczowi, kłowi, przedtrzonowcowi lub trzonowcowi ostateczny kształt oraz pozwala zadbać o jego wyjątkową estetykę. Jednak musi zostać również zastosowany łącznik pomiędzy pierwszym i drugim elementem – jest to łącznik protetyczny, który w swoim kształcie przypomina kikut zęba. Jego dobór jest ściśle uzależniony od rodzaju zastosowanego wszczepu (średnicy, typu, miejsca w zgryzie etc.).
Łączniki protetyczne, stanowiące filar odbudowy, dostępne są zarówno w wersjach standardowych, jak i indywidualnych. W pierwszym wariancie stomatolog dopiera łącznik najbardziej dopasowany do indywidualnych predyspozycji Pacjenta, oceniając zarówno rodzaj materiału, z którego ten element zostaje wykonany, jego wysokość, kąt wychylenia (w stosunku do osi implantu), jak i wiele innych parametrów. Dentysta może jednak zalecić wykonanie łącznika indywidualnego, który pozwoli na całkowite dopasowanie – jest to rozwiązanie stosowane w przypadku Pacjentów o indywidualnym układzie zgryzu.
Przed zdecydowaniem się na dalszą odbudowę należy skonsultować z dentystą wybór konkretnego typu łącznika. Niezależnie od tego, czy będzie to model standardowy – jeden spośród dostępnych w ofercie implantologicznej – czy indywidualny, może to być wariant tytanowy, cyrkonowy lub wykonany z porcelany warstwowej. W przypadku dwóch ostatnich rozwiązań Pacjent może liczyć na doskonałe efekty estetyczne, bowiem kolor łącznika zbliżony jest do naturalnej barwy uzębienia.
Dopiero po odpowiednim umiejscowieniu łącznika możliwe jest przejście do ostatecznego etapu odbudowy, czyli rekonstrukcji korony.
W zależności od tego, czy odbudowa ma dotyczyć pojedynczych zębów, czy też kilku, sąsiadujących ze sobą, stomatolog zaleca wykorzystanie odpowiedniego rodzaju korony protetycznej.
Kiedy odbudowie podlega tylko jeden ząb, bardzo ważnym atutem proponowanego rozwiązania rekonstrukcyjnego jest fakt, iż sąsiednie, całkowicie zdrowe, nie muszą być piłowane. Stomatolog w żaden sposób nie musi też ingerować w ich strukturę – skupia się jedynie na rekonstrukcji. Ponadto – istotne są również atuty estetyczne. Wykorzystanie nowoczesnych materiałów, które swoją barwą zbliżają się do naturalnej barwy uzębienia pozwala całkowicie zintegrować odbudowany ząb z pozostałymi (naturalnymi). Z pewnością w szczególny sposób docenią to Pacjenci decydujący się na odbudowę siekaczy, kłów lub przedtrzonowców, które mają ogromne znaczenie dla estetyki naszego uśmiechu.
Trwałość takiej metody odbudowy zęba docenią również Pacjenci, którzy zmuszeni są dokonać rekonstrukcji kilku, sąsiadujących ze sobą zębów. Jedną z tradycyjnych sposobów uzupełniania takiego ubytku było dotychczas stosowanie protezy częściowej, która jednak powodowała uczucie dysskomfortu. W przypadku implantów takiego uczucia nie ma, ponieważ w pełni wykonane protezy, umiejscowione na wszczepach, są w pełni zintegrowane z całym uzębieniem.
Kontakt