Jesteś tu: Strona główna >> Oferta >> Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Nasze zęby narażone są na działanie rozmaitych bodźców zewnętrznych, które wpływają na ich niszczenie. Stomatologia zachowawcza to dziedzina, której zadaniem jest zachowanie ich naturalnego wyglądu oraz zdrowia do najpóźniejszych lat życia. Stosując odpowiednie metody odtwarzania zębów i przywracania im fizjologicznych funkcji, możliwe jest osiągnięcie celu nawet w trudnych przypadkach.

Próchnica – najgroźniejsza dla zębów

Jako bydgoscy specjaliści w zakresie tej dziedziny stomatologii, proponujemy Państwu skuteczną walkę z próchnicą, która nieleczona może doprowadzić nawet do utraty uzębienia. Pojawia się u każdego z nas wywołana bakteriami, niszczącymi szkliwo oraz zębinę.


Powstawanie próchnicy składa się na kilku etapów, a wszystko zaczyna się od małej plamki próchnicowej, której wyeliminowanie możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalistycznych preparatów eliminujących drobne ubytki. Jeżeli problem zostanie zbagatelizowany, ubytek będzie się powiększać i w przypadku poważniejszego uszkodzenia zęba konieczne będzie borowanie oraz plombowanie w gabinecie stomatologicznym. Kolejnym etapem, wywołującym już niemały dyskomfort, jest dotarcie zmiany chorobowej do miazgi zęba – pojawia się wtedy ból i bardzo często konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego. Celem jest umartwienie zęba, jednakże bez konieczności jego usuwania. W przypadku nieleczenia zęba na tym etapie dochodzi po jakimś czasie do martwicy miazgi i pomimo braku odczuwalnego bólu, bakterie cały czas atakują zęby, a w dodatku mogą wpłynąć negatywnie na cały organizm – np. serce, kości czy żyły. Etapowi temu mogą towarzyszyć również stany zapalne i podwyższona temperatura, a konieczne jest w tym przypadku zgłoszenie się do stomatologa. Podejmie on decyzję odnośnie ratowania lub usunięcia zęba.

Skutki nieleczonej próchnicy

W przypadku wszelkiego rodzaju widocznych lub odczuwalnych zmian w uzębieniu, należy natychmiast udać się do dentysty specjalizującego się w stomatologii zachowawczej, bo w przeciwnym razie może pojawić się wiele nieprzyjemnych w skutkach powikłań. Stany patologiczne pojawiające się w jamie ustnej prowadzą nie tylko do choroby zębów, ich bólu czy utraty, ale również niekorzystnego wpływu na inne części organizmu. Bakterie niszczące strukturę zęba oraz mikroorganizmy, które bytują w zmienionych tkankach przyzębia są bardzo częstymi przyczynami rozwoju chorób ogólnoustrojowych, do których zaliczyć można np.:

 • cukrzycę,
 • choroby serca i układu krążenia (w tym również zawały),
 • problemy z kręgosłupem,
 • zapalenie nerek czy opon mózgowych,
 • nowotwory,
 • alergie,
 • zaburzenia w sferze emocjonalnej.


Lista jest o wiele dłuższa i zawiera wiele innych zagrażających zdrowiu lub życiu schorzeń, dlatego też nie warto czekać w przypadku zauważalnych problemów – w naszym bydgoskim gabinecie stomatologicznym otrzymacie Państwo należyte wsparcie i zostaniecie poddani zabiegowi, dzięki któremu kłopoty z próchnicą zostaną rozwiązane. Skorzystanie z usług specjalistów to najczęściej jedyny sposób, aby powstrzymać rozwój choroby i przez długie lata cieszyć się pięknym uśmiechem.

Leczenie próchnicy

Do leczenia wczesnych etapów próchnicy najlepsi dentyści, w tym również my, używają sprawdzonych materiałów odbudowujących, które zawierają fluor, a w przypadku większych problemów leczą kanałowo. Aby uchronić zęby przed problemami w przyszłości stosujemy najnowszej generacji wypełnienia, które dzięki ogromnej różnorodności kolorów można z łatwością dopasować do naturalnej barwy szkliwa. Podejmujemy się wszelkich działań mających na celu zwalczenie próchnicy oraz wykorzystujemy metody, dzięki którym jej rozwój będzie utrudniony, jak np. usuwanie osadu będącego najlepszą pożywką dla bakterii, usuwanie kamienia nazębnego (skaling) czy piaskowanie. Poddajemy Pacjentów także fluoryzacji, a w trakcie zabiegów korzystamy tylko z najlepszych materiałów oraz urządzeń najnowszej generacji, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać najlepszy efekt leczenia, a nawet odratować zęby mocno zniszczone przez tę groźną chorobę.


Zapewnimy Państwu odpowiednie dobranie środków w przypadku, gdyby próchnica spowodowała złamanie zęba lub zmianę jego koloru czy kształtu. Polecamy profilaktyczne wizyty w naszym gabinecie dentystycznym raz na pół roku, aby zapewnić sobie możliwość szybkiego zareagowania na zmiany i utrzymania swoich zębów w doskonałym stanie na długie lata. Zawsze stosujemy znieczulenie, w związku z czym nie ma obaw przed bólem i dyskomfortem w trakcie zabiegu.

Profilaktyka

Wizyty w gabinecie stomatologicznym i poddawanie się rozmaitym zabiegom to nie jedyny sposób, aby uchronić się przed rozwojem próchnicy. Warto każdego dnia i bez względu na porę stosować się do podstawowych zasad ochrony swojego uzębienia, do których należą:

 • dokładne szczotkowanie zębów po spożyciu posiłku (poprawia to stan szkliwa i czyni warunki mniej atrakcyjnymi do rozwoju bakterii),
 • ograniczenie cukrów w diecie, które są prawdziwą pożywką dla bakterii i przyspieszają rozwój szkodliwych mikroorganizmów,
 • regularne stosowanie płukanek, nici dentystycznych i innych środków do higieny jamy ustnej (w tym wybieranie dobrej jakości past),
 • poprawienie budowy anatomicznej zęba, poprzez wykonywane z naszym gabinecie lakowanie.


Odwiedzając nasz gabinet stomatologiczny w Bydgoszczy możecie Państwo liczyć na profesjonalną i szybką diagnozę, a także dobór odpowiednich metod do rozwiązania problemu. Jesteśmy specjalistami w zakresie stomatologii zachowawczej z dużym doświadczeniem, którzy dysponują nowoczesnymi implantami, często niezbędnymi w eliminowaniu braku uzębienia, powstałego w wyniku działania próchnicy. Oferujemy tanie badania kontrolne oraz zabiegi, których efektem jest naturalny kolor, kształt, a także funkcje zęba.

 

Kontakt

Gabinet Stomatologiczny MałeccyDent
ul. Szubińska 57 86-005 Białe Błota/Bydgoszcz woj. kujawsko-pomorskie
Tel.: 662-11-80-80 | E-mail: jmalecka@op.pl | zmalecki@op.pl | http://www.maleccydent.pl