Jesteś tu: Strona główna >> Oferta >> Korony protetyczne

Korony protetyczne

Ostatnim i z punku widzenia estetyki uzębienia najważniejszym etapem rekonstrukcji zęba jest wykonanie i założenie korony protetycznej. Bardzo często pomaga ona odzyskać naturalny wygląd zębom, które uległy znacznemu uszkodzeniu – tak wskutek działania próchnicy, jak również urazów mechanicznych. Zalecane są również przy odbudowie zębów startych (efekt naturalnego zniszczenia), z dużym niedorozwojem tkanek twardych, leczonych endodontycznie lub przebarwionych. Nawet w przypadku dość drastycznych ubytków lub uszkodzeń dentysta jest w stanie wykonać i założyć koronę protetyczną, która przywróci zębom całkowitą sprawność, zdrowy i atrakcyjny wygląd, a przede wszystkim – funkcjonalność (zdolność do żucia).


Już w trakcie pierwszej wizyty w gabinecie stomatolog będzie w stanie, na podstawie oceny indywidualnych predyspozycji Pacjenta, doradzić przy wyborze odpowiedniego rozwiązania. Wybór powinien odpowiadać stopniowi uszkodzenia. W gabinecie wykonujemy zarówno korony całkowite, obejmujące ¾ zęba, jak i półkorony. Mogą to być rozwiązania poddziąsłowe, naddziąsłowe, dodziąsłowe, jednolite lub złożone. Zadaniem dentysty jest dokonanie wnikliwej analizy cech jednostkowych uzębienia, starannej oceny stanu uszkodzonego zęba, określenie stopnia ubytku oraz wskazanie pacjentowi właściwego dla niego rozwiązania w postaci konkretnego typu korony protetycznej.

Typy koron protetycznych

Obecnie protetyka stomatologiczna oferuje cały szereg różnorodnych rozwiązań. Każde z nich posiada zarówno istotne zalety, jak i wady. Decyzja dotycząca właściwej korony protetycznej powinna więc zostać podjęta pod nadzorem doświadczonego stomatologa. Poniżej prezentujemy Państwu najważniejsze informacje na temat każdej z oferowanych przez protetykę korony protetycznej.


  • Jednolite

    Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są korony jednolite, które wytwarza się tylko z jednego materiału. Mogą to być modele metalowe, ceramiczne, akrylowe, jak i kompozytowe. Wybór konkretnego typu powinien być uzależniony przede wszystkim od stopnia ubytku, jak również miejsca zastosowania elementu rekonstruującego. W przypadku zębów przednich oczywistym jest, że dentysta wskaże na rozwiązania, które pozwolą odzyskać atrakcyjny uśmiech. Pacjenci ceniący sobie niebudzącą żadnych zastrzeżeń estetykę bardzo często decydują się na wybór tworzywa ceramicznego, które obecnie stosowane jest także z podbudową z tlenku cyrkonu.


    1. Ceramiczne

      Największym atutem jest brak nośnika metalowego, który w wielu przypadkach może stawać się przyczyną zmiany barwy lub odcienia zęba, a co za tym idzie – widocznych zmian w estetyce całego uzębienia. Z tego też względu ceramiczne korony protetyczne stosuje się w przypadkach, w których niezbędna jest także poprawa kosmetyki uzębienia. Dentyści zgodnie oceniają, że są to rozwiązania, które wyróżniają się najlepszą estetyką. Przede wszystkim pozwalają one zachować naturalną zdolność zęba do pochłaniania, przepuszczania i odbijania światła, dzięki czemu elementy poddane rekonstrukcji niemal niczym nie różnią się od naturalnego uzębienia.


      Każda ceramiczna korona protetyczna zbudowana jest z trzech, napalanych na siebie warstw, które imitują poszczególne warstwy zęba. Warstwa znajdująca się na zewnątrz odpowiada za ostateczny efekt wizualny oraz nadanie zębowi ostatecznego połysku i gładkości. Pod nią znajduje się warstwa pełniąca funkcję szkliwa – stanowi dodatkowe zabezpieczenie zęba przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, jak również działaniem bakterii. Warstwa najgłębiej położona ma natomiast za zadanie przejąć rolę zębiny, a tym samym – w taki sposób uzupełnić ubytek, aby w trakcie gryzienia i żucia rozkład sił oddziałujących na ząb był równomierny.


      Niekiedy dentysta może zaproponować wykorzystanie dodatkowego cementu, który zastosuje się pod koroną protetyczną. Dzieje się tak w sytuacjach, kiedy zęby uległy znacznemu przebarwieniu i ich obecna barwa może przebijać się przez nałożoną koronę ceramiczną.


      Stomatolodzy, zalecając Pacjentowi odbudowę przy wykorzystaniu ceramiki, informują także o wadach tej metody. Najistotniejszy jest fakt, iż ze względu na stosunkowo dużą grubość korony protetycznej dentysta zmuszony jest dokonać znaczącej preparacji zęba.


      Warto też pamiętać, iż tego typu rozwiązania wymagają profesjonalizmu i wyjątkowej dokładności. Pacjenci decydujący się na ich wykorzystanie powinni więc zaufać doświadczonym lekarzom.


    2. Ceramiczne (z tlenkiem cyrkonu)

      Analogicznie, jak w przypadku rozwiązań ceramicznych jednolitych opisywanych powyżej, tak i te korony nie posiadają metalowych nośników. Mogą więc być stosowane jako uzupełnienie zębów przednich. Jednak to rozwiązanie wyróżniają przygotowania, a co za tym idzie – technologia uczestnicząca w powstawaniu uzupełnień. Wykorzystywane są bowiem specjalne frezarki, sterowane numeryczne, które zachwycają precyzją działania oraz dokładnością odwzorowania wprowadzonych danych. Dzięki temu stomatolog jest w stanie wykonać koronę protetyczną, która doskonale się dopasowuje. Efektem takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania o wiele cieńszej warstwy uzupełniającej, niż to ma miejsce w przypadku modeli jednolitych ceramicznych. W konsekwencji – nie jest wymagana tak znacząca preparacja zęba.


      Kolejnym podobieństwem jest również warstwowość korony protetycznej. Składa się ona minimum z trzech, starannie wypalanych i poddawanych termicznej obróbce warstw, które pełnią rolę zębiny i szkliwa oraz odpowiadają za zewnętrzny połysk.


      Istotnym atutem tego rozwiązania jest zastosowanie nośnika cyrkonowego. Jest on na tyle trwałym materiałem, odpornym na nacisk, jak również oddziaływanie innych czynników zewnętrznych, że pozwala na zastosowanie nie tylko pojedynczych koron, ale i mostów protetycznych. Dotychczas tego typu rozwiązania wymagały zastosowania elementów metalowych, które niestety niszczyły ostateczny efekt estetyczny. Zastosowanie specjalnej podbudowy z tlenku cyrkonu pozwala znacznie podnieść standard wizualnego wykończenia uzupełnienia, a tym samym – całkowicie zintegrować je z pozostałymi, zdrowymi zębami Pacjenta.


  • Złożone

    Oprócz rozwiązań jednolitych, wykorzystujących tylko jedno tworzywo, stosuje się również korony protetyczne złożone. Są to korony wykonane z więcej niż jednego rodzaju tworzywa. Również i w tym przypadku stomatolog zadba o to, by przygotowane elementy odbudowy zęba nie wpływały niekorzystnie na estetykę całego uzębienia – w szczególności, jeżeli dotyczy to zębów przednich. Dlatego też w większości przypadku tego typu rozwiązania poddawane są specjalnemu licowaniu – dotyczy to ich przedniej części. Wykorzystywane są wówczas takie materiały, które swoją barwą i tonacją są najbardziej zbliżone do koloru uzębienia naturalnego Pacjenta. Wśród obecnie dostępnych i stosowanych w gabinetach licowań stosuje się:


    1. akryl,
    2. ceramikę,
    3. kompozyty.

Licowanie ceramiką

Tak jak w przypadku rozwiązań jednolitych, jak i w odniesieniu do rozwiązań złożonych korony protetyczne wykorzystujące ceramikę zaleca się przede wszystkim do odbudowy zębów przednich – tych, o których estetykę należy zadbać w szczególny sposób i których wygląd ma decydujący wpływ na atrakcyjność naszego uśmiechu. Licowanie ceramiką – np. porcelaną – ma również ogromny wpływ na trwałość takiej odbudowy. Wykorzystywany materiał pozwala uzyskać bardzo gładką powierzchnię zęba, a co za tym idzie – o wiele rzadziej niż w przypadku zębów naturalnych osadzają się na niej bakterie.


Zupełnie inaczej wygląda jednak metoda nakładania takiego elementu rekonstrukcyjnego. Ze względu na grubość materiału ceramicznego – konieczne jest spora preparacja tkanki zęba. Następnie nakłada się metalowy wspornik, który zostaje stopniowo powleczony kolejnymi warstwami tworzywa. W ten sposób dentysta jest w stanie zadbać o efekt wizualny – nakładanie kolejnych poziomów materiału służy zapobieganiu przebijaniu się ciemniejszego tonacji wspornika przez warstwę ceramiczną.

Licowanie akrylem

Oprócz wyżej opisanych metod, istnieje jeszcze jedna – podobnie jak w przypadku koron protetycznych licowanych ceramiką, tak i tutaj zastosowane są dwa rodzaje tworzywa.


Istotnym elementem jest metalowy wspornik, który pozwala na trwałe umocowanie warstwy licowanej. Jednak aby go odpowiednio założyć, stomatolog musi dokonać znacznej preparacji zęba. Konieczne jest wycięcie tkanki – szczególnie od strony przedsionkowej. Dentysta, przygotowując ząb, wykona również tzw. schodek przydziąsłowy. W przypadku koron protetycznych licowanych akrylem lub kompozytem wykonuje się go dodziąsłowo (patrząc od strony przedsionkowej). Dzięki temu w kolejnych etapach odbudowy zęba lekarz doskonale wie, do którego miejsca powinien sięgać nakładany materiał rekonstrukcyjny.


Warto jednak ostateczną decyzję podjąć w porozumieniu ze stomatologiem, który dokładnie wskaże najkorzystniejsze dla Państwa rozwiązanie.

 

Kontakt

Gabinet Stomatologiczny MałeccyDent
ul. Szubińska 57 86-005 Białe Błota/Bydgoszcz woj. kujawsko-pomorskie
Tel.: 662-11-80-80 | E-mail: jmalecka@op.pl | zmalecki@op.pl | http://www.maleccydent.pl