Jesteś tu: Strona główna >> Oferta >> Licówki pełnoceramiczne
Zakładane w naszym gabinecie stomatologicznym licówki pełnoceramiczne pozwalają wielu pacjentom odzyskać wymarzony wygląd uśmiechu. Służą one bowiem przede wszystkim znaczącej korekcji estetyki zębów. Pozwalają wyrównać ich kształt, wydłużyć je, wyrównać, a także zakryć nieestetyczne przebarwienia, z którymi Pacjent zmaga się od lat. Warto już na wstępie zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie cechuje się wyjątkową trwałością – służy Pacjentowi od 5 do 10 lat. Sięgnięcie przez dentystę po tworzywo ceramiczne pozwala przygotować i zastosować licówki, które pozostaną odporne zarówno na mikrozarysowania, przebarwienia, jak również kruszenie będące skutkiem nacisku podczas żucia pokarmu.
Z tego względu, iż licówki pełnoceramiczne wykonuje się z materiałów niereakcyjnych – mogą być wykorzystywane praktycznie przez każdego. Nie powodują reakcji alergicznych. Są one bardzo cieniutkimi płytkami, które dentysta zakłada na zewnętrzną, czyli wargową stronę zęba, w celu przykrycia wszystkich jego niedoskonałości. Pod tym pojęciem rozumieć należy:
We wszystkich powyższych przypadkach zastosowanie licówek ceramicznych pozwoli na skuteczne rozwiązanie problemu, z którym Pacjent zgłasza się do gabinetu stomatologicznego.
W naszym gabinecie, w Bydgoszczy, Pacjentom dajemy możliwość zdecydowania się na jeden z dostępnych typów licówek. Jednak bazując na doświadczeniu oraz doskonałej znajomości materiału – zalecamy wykorzystanie typu pełnoceramicznego. Poniżej przedstawimy Państwu pokrótce najważniejsze informacje, które pozwolą zrozumieć różnice między tym, a innym rodzajem estetycznego uzupełnienia zęba.
Są rozwiązaniem, które zalecamy w pierwszej kolejności tym Pacjentom, którzy oczekują szybkiej, niemalże natychmiastowej zmiany estetyki uzębienia. Składają się z bardzo cieniutkich warstw tworzywa ceramicznego, które imitują poszczególne warstwy zęba (szkliwo i zębinę). W celu wykonania trwałych, odpornych na różne czynniki uzupełnień, wykorzystuje się podbudowę z tlenku glinu (ewentualnie z cyrkonu).
Typ porcelanowy
Tak, jak i rozwiązania pełnoceramiczne, tak i licówki porcelanowe charakteryzują się dużą odpornością – względem przebarwień czy ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Jednak ze względu na ich estetykę dentyści zalecają ich stosowanie w przypadku zębów przednich, widocznych w trakcie uśmiechania się czy mówienia.
Typ ceramiczny
Ich największą wadą jest dość wysoka cena. Wyróżnia je jednak trwałość – o wiele większa, niż ma to miejsce w przypadku nakładek akrylowych lub kompozytowych. Pozwalają uzyskać wyjątkowy efekt estetyczny, zbliżony do naturalnego wyglądu zęba.
Rozwiązania akrylowe
Stosowane są jako rozwiązania tymczasowe, przygotowujące ząb do założenia właściwego uzupełnienia. Trwałość tego materiału jest stosunkowo niska (w porównaniu z pozostałymi tworzywami) i oscyluje w granicy 2 lat.
Uzupełnienia kompozytowe
Chociaż są o wiele trwalsze i bardziej wytrzymałe, niż materiały przygotowane z akrylu, to jednak tracą na swojej estetyce. Są przygotowywane z różnych tworzyw, a w efekcie – stanowią widoczną zmianę w uzębieniu. Nie mają również takiej zdolności pochłaniania i odbijania światła, jak to ma miejsce w przypadku licówek pełnoceramicznych, ceramicznych i porcelanowych. I pomimo tego, że swoją kolorystyką zbliżają się do barwy uzębienia Pacjenta, to jednak wyglądają nienaturalnie.
Sposób założenia
W odniesieniu do powyższych informacji nie dziwi więc fakt, że stomatolodzy z bydgoskiego gabinetu zalecają swoim Pacjentom wykorzystanie licówek pełnoceramicznych. Ich trwałość, jak i walory estetyczne sprawiają, że stają się rozwiązaniem na lata, przywracającym Pacjentowi atrakcyjny uśmiech. Warto także wspomnieć, że taki zabieg estetyczny nie wiąże się ze skomplikowanymi działaniami. Pokrótce proces ten można opisać w kilku, podstawowych punktach.
1. Konsultacja ze stomatologiem
Pierwszym etapem jest konsultacja. Pacjenci przychodzą do gabinetu stomatologicznego z konkretnymi oczekiwaniami co do efektu końcowego – jego estetyki, trwałości i komfortu, który im zapewni. Zazwyczaj mają również wiele obaw, wątpliwości bądź pytań. Wstępna konsultacja służy temu, aby dentysta mógł poznać oczekiwania Pacjenta oraz przedstawić mu swoją propozycję dalszego leczenia.
2. Szlifowanie
Kolejnym krokiem jest szlifowanie zębów. Konieczne jest właściwe przygotowanie przedniej powierzchni zębów do przyjęcia materiału uzupełniającego. Posiłkując się wiertłami stomatologicznymi dentysta usuwa nieznaczną część korony zębowej (szlifuje jej powierzchnię).
3. Przygotowanie wycisku
Przy wykorzystaniu specjalnej masy stomatologicznej dentysta pobiera dokładny wycisk uzębienia. Dzięki temu, przygotowując licówki pełnoceramiczne, może odwzorować dokładny kształt zębów lub też przygotować takie nakładki, które pozwolą na estetyczną korektę ich obecnego kształtu.
4. Oczekiwanie
Jeżeli niezbędne jest oczekiwanie na licówki pełnoceramiczne (ich wykonaniem zajmują się specjalne laboratoria), stomatolog założy tymczasowe nakładki estetyczne, które pozwolą uchronić ząb przed bakteriami, jak również urazami mechanicznymi.
5. Zakładanie
Jednym z końcowych etapów jest założenie licówek pełnoceramicznych. Niekiedy wymagają one jeszcze szlifowania i dostosowywane do indywidualnych predyspozycji Pacjenta – ważne jest ich bardzo dokładne dopasowanie.
Przed samym nałożeniem licówek na zewnętrzną stronę zęba stomatolog bardzo dokładnie je czyści, a potem nakłada specjalną masę wiążącą, która jest całkowicie niealergiczna. Ostatecznie nałożone zostają również licówki, które zostają scalone z zębem za pomocą specjalnego cementu stomatologicznego (utwardzanego lampą).
Kontakt