Jesteś tu: Strona główna >> FAQ >> Stomatologia estetyczna

Najczęściej zadawane pytania - Stomatologia estetyczna

Jaki jest cel noszenia aparatu ortodontycznego?

Noszenie aparatu ortodontycznego wynika z konieczności zadbania o wygląd oraz zdrowie zębów, a jego celem jest przede wszystkim korekcja wad zgryzu, wyrównanie i odpowiednie ustawienie zębów, a w konsekwencji również wyeliminowania wad wymowy oraz poprawa profilu twarzy. Stosowanie go w zalecanym przez specjalistę czasie doprowadzi również do poprawienia estetyki uśmiechu i polepszenia samopoczucia. Proces leczenia ortodontycznego zalecany jest zarówno dzieciom w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe (wtedy stosuje się aparaty ruchome) oraz młodzieży i dorosłym (aparaty stałe).

Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?

Do leczenia ortodontycznego w naszym bydgoskim gabinecie stomatologicznym używamy nowoczesnych aparatów, które różnią się od konwencjonalnych tym, że są w stanie skrócić cały proces o kilka miesięcy. Wiąże się to z większym komfortem Pacjentów, ponieważ liczba wizyt jest dużo mniejsza, a piękny i zdrowy uśmiech można uzyskać w niedługim czasie.

Czy zakładanie aparatu i jego noszenie jest bolesne?

Dziedzina stomatologii bardzo rozwinęła się w przeciągu ostatnich lat, a liczne sposoby znieczulania oraz nowoczesne narzędzia służące do realizowania poszczególnych zadań wpływają na komfort Pacjentów. Należy jednak przygotować się na to, że proces zakładania aparatu jest czasochłonny, a czas jego trwania szacuje się zazwyczaj na 1-1,5 godziny.


Jeżeli chodzi o ból w trakcie noszenia, jest to kwestia bardzo indywidualna. Znaczna część Pacjentów nie czuje go w ciągu leczenia, a pojawia się przede wszystkim przez 2-3 dni od momentu założenia, co świadczy o właściwym ustawianiu zębów. Na ten czas przepisujemy środki przeciwbólowe.


Czy noszenie aparatu wiąże się z dyskomfortem?

Biorąc pod uwagę fakt, że błona śluzowa bardzo szybko przystosowuje się do obecności aparatu ortodontycznego w jamie ustnej, dyskomfort nie jest odczuwany przez większość Pacjentów. Najczęstszym problemem są ostre elementy aparatu, wywołujące podrażnienia, na które w przypadku większych problemów nakłada się silikon lub wosk ortodontyczny – stosuje się je indywidualnie, bez konieczności umawiania się na wizytę ze stomatologiem.

Dla wielu osób niepokojącym objawem w trakcie leczenia są ruszające się zęby, co jednak nie powinno budzić strachu. To efekt prawidłowego działania aparatu, który powoduje rozluźnienie połączeń zęba z oczodołem i przemieszcza go w prawidłowe miejsce. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, która jest niezbędna do tego, aby aparat funkcjonował prawidłowo. Zalecamy Pacjentom nie spożywanie produktów twardych, do których zaliczają się między innymi twarde owoce, orzechy czy batony, a także wyrobów, które wywołać mogą próchnicę – przede wszystkim słodycze oraz soki owocowe. Niewskazane jest także spożywanie gorących dań, które mają niewłaściwy wpływ na aparat, stan zębów oraz przyzębia.

Jakie niedogodności wiążą się z leczeniem? (usuwanie zębów, próchnica)

Nosząc aparat ortodontyczny Pacjent narażony jest na działanie bakterii, a w konsekwencji rozwój próchnicy, powstawanie ubytków czy odwapnienie. Dlatego też bardzo istotne są regularne wizyty w bydgoskim gabinecie stomatologicznym, gdzie monitorujemy przebieg leczenia i jesteśmy w stanie podjąć natychmiastowe decyzje, mające na celu powstrzymanie rozmaitych problemów. Niezwykle ważna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej, na którą trzeba zwrócić większą uwagę.


Zdarzają się również sytuacje, kiedy to konieczne jest usuwanie zębów, aby proces korekcji zgryzu i ustawiania zębów przebiegł prawidłowo. Decyzja o ekstrakcji dokonywana jest po dokładnej analizie uzębienia i profilu twarzy, a zabiegi wykonywane przez nas są bezbolesne ze względu na używanie najlepszych sposobów na znieczulanie. Mimo że dla wielu Pacjentów jest to spora niedogodność, daje możliwość nie tylko prawidłowego wyleczenia zębów, ale również poprawienia wyglądu i symetrii całej twarzy.

Jak dbać o higienę nosząc aparat?

Jak wiadomo dbać o zęby trzeba zawsze, jednak w trakcie leczenia ortodontycznego jest to tym bardziej konieczne. Każdy Pacjent otrzymuje od nas indywidualne zalecenia, jednak istnieją podstawowe czynności, które pozwolą utrzymać zęby w zdrowiu, bez konieczności korzystania w późniejszym okresie z zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej czy zachowawczej. Najważniejsze jest bardzo dokładne oczyszczanie zębów i aparatu po posiłkach, a żeby uskutecznić działania warto zaopatrzyć się w specjalistyczne szczoteczki, pasty oraz płyny do płukania jamy ustnej.


Należy także odpowiednio dbać o sam aparat ortodontyczny, przede wszystkim nie narażając go na uszkodzenia związane z aktywnością fizyczną i, tak jak w przypadku dbania o zębów, dbając o jego odpowiednie czyszczenie oraz nie spożywanie wymienionych wcześniej produktów żywieniowych. Zachowanie odpowiedniej higieny oraz zaprzestanie palenia papierosów wiąże się także z tym, że aparat ortodontyczny nie będzie podatny na przebarwienia.

Kiedy zobaczę pierwsze efekty i czy efekt noszenia aparatu jest stały?

Efekty wizualne poprawy zgryzu widać już po kilku tygodniach, zaś po 3-4 miesiącach są wyraźne. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań stomatologicznych proces leczenia jest skrócony i dzięki temu szybciej uzyskuje się piękny uśmiech.

Istnieje niebezpieczeństwo powrotu zębów na dawne miejsce, jednak jest ono całkowicie wyeliminowane dzięki stawianiu się Pacjenta w naszym bydgoskim gabinecie stomatologicznym w celu kontrolowania pracy aparatu.

Czy po wyprostowaniu zębów aparat zdejmuje się od razu?

Najważniejsze w odpowiednim ustawieniu się zębów jest ich należyte zespolenie się z kością, dlatego też po uzyskaniu odpowiedniego efektu zalecamy kilkumiesięczne korzystanie z aparatu biernie. Wtedy również dostosowują się mięśnie, a żeby odpowiednio nadzorować proces należy odwiedzać nasz bydgoski gabinet stomatologiczny w celu obserwacji zmian, jakie następują po właściwym leczeniu. Zdarza się bowiem, że zęby wracają z powrotem w niewłaściwe miejsce i ponownie pojawia się wada zgryzu, czemu zapobiegać można tylko dzięki regularnemu monitorowaniu sytuacji. Po zdjęciu aparatu nie pozostają po nim jakiekolwiek ślady, chyba że Pacjent w trakcie leczenia nie stosował się do zasad higieny – są to jednak sytuacje, które zdarzają się sporadycznie.

Kiedy należy zgłosić się na leczenie ortodontyczne?

Istnieje kilka niepokojących objawów wśród dzieci i dorosłych, wobec których nie można przejść obojętnie i warto umówić się na wizytę u specjalisty. Do objawów w przypadku najmłodszych należą:

  • wada wymowy i oddychanie ustami (lub ciągle otwarte usta),
  • niewłaściwe uszeregowanie zębów, wypadanie mleczaków zbyt szybko,
  • wysunięta lub cofnięta bródka oraz asymetryczne rysy twarzy,
  • niepokojące nawyki w postaci nadmiernego obgryzania paznokci albo ssania palców.


W przypadku osób dorosłych najpoważniejszymi objawami są:

  • asymetryczny uśmiech,
  • zgrzytanie zębami i ich nadmierne ścieranie,
  • odsłonięte szyjki zębowe i nadmierne występowanie kamienia nazębnego,
  • stłaczanie się zębów, szpary i inne problemy z estetyką uśmiechu.


Ortodoncja i stomatologia estetyczna to jedne z naszych specjalności, w związku z czym przeprowadzimy proces Państwa leczenia profesjonalnie – od początku do końca.

 

Kontakt

Gabinet Stomatologiczny MałeccyDent
ul. Szubińska 57 86-005 Białe Błota/Bydgoszcz woj. kujawsko-pomorskie
Tel.: 662-11-80-80 | E-mail: jmalecka@op.pl | zmalecki@op.pl | http://www.maleccydent.pl