Jesteś tu: Strona główna >> FAQ >> Leczenie kanałowe

Najczęściej zadawane pytania - Leczenie kanałowe

Czy leczenie kanałowe wywołuje ból?

Dzięki korzystaniu przez naszych bydgoskich stomatologów ze skutecznego i działającego błyskawicznie znieczulania miejscowego, żaden Pacjent nie musi obawiać się bólu podczas leczenia kanałowego. Korzystamy z tej możliwości w celu zapewniania każdemu z Państwa komfortu oraz możliwości pozbycia się wszelkiego strachu przed wizytą w gabinecie.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Jeszcze do niedawna leczenie kanałowe rozkładane było nawet na kilka wizyt, ale w dobie rozwoju technologicznego oraz wymyślania coraz lepszych narzędzi i preparatów, w coraz większej ilości przypadków udaje nam się przeprowadzić skuteczny zabieg podczas jednorazowej wizyty. Dysponujemy doskonałymi narzędziami i mamy opracowane najlepsze metody opracowywania kanałów (zarówno ręczne, jak i mechaniczne), w związku z czym nawet w przypadku pojawiania się ropy można ograniczyć leczenie do dwóch wizyt Pacjenta.

Lepsze leczenie czy usunięcie zęba?

Decyzja odnośnie podjęcia się leczenia kanałowego należy tylko i wyłącznie do Pacjenta, który jednak powinien pamiętać, że jest to w wielu przypadkach jedyna metoda na uratowanie naturalnego uzębienia. Warto walczyć o naturalny korzeń, bowiem tylko z nim protetyk będzie w stanie przywrócić ząb do pełnej sprawności.


Usuwanie zęba jest z pewnością mniej kosztowne niż jego leczenie, ale może wywołać wiele problemów w przyszłości, których efektem może być utrata kolejnych zębów. Jest to spowodowane tym, że w przypadku długiego zwlekania z usunięciem braku, sąsiednie zęby będą pochylać się, a przeciwstawne wysuwać w stronę pustego miejsca. Może to w konsekwencji doprowadzić do przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych, a także szybkiego rozwoju próchnicy i wielu innych problemów. A wykonanie protezy, implantu lub mostku jest dużo bardziej kosztowne od endodoncji, o czym zawsze warto pamiętać.

Czy ząb po leczeniu jest narażony na złamanie lub zmienia kolor?

Zabiegi z tej dziedziny mają na celu wyleczenie zęba i umożliwienie jego posiadaczowi wykonanie protetycznej odbudowy, co prowadzi do całkowitego przywrócenia estetyki oraz funkcjonalności zęba. Warto więc po leczeniu kanałowym zdecydować się na zastosowanie wkładu koronowo-korzeniowego lub korony protetycznej, dzięki której pękanie ścian zęba będzie niemożliwe.


Martwy ząb stopniowo zmienia kolor na ciemniejszy z powodu przebarwień zewnętrznych i wewnętrzne, które występują ze względu na zastosowanie w trakcie zabiegu specjalnych preparatów wypełniających koronę oraz kanał zęba.

 

Kontakt

Gabinet Stomatologiczny MałeccyDent
ul. Szubińska 57 86-005 Białe Błota/Bydgoszcz woj. kujawsko-pomorskie
Tel.: 662-11-80-80 | E-mail: jmalecka@op.pl | zmalecki@op.pl | http://www.maleccydent.pl